Dejepisno-náboženská exkurzia

DSCF2122.jpg

     Posledný aprílový deň sme my – žiaci 6. - 9. ročníka a ich učitelia strávili naozaj netradične. Vybrali sme sa na dejepisno-náboženskú exkurziu do Ľutiny a Prešova. Ľutina – malá, nenápadná obec vzdialená od mesta Sabinov asi 10 km, ktorá je však významným pútnickým miestom nielen pre gréckokatolíkov. V pol. 19. stor. sa tam žene, ktorá sa spolu s deťmi namiesto chrámu vybrala na huby na ľutinskú horu, zjavil sv. Mikuláš.

V Ľutine  je nádherná bazilika minor, v ktorej nám o. Marek slúžil liturgiu. Súčasťou baziliky sú od roku 2013 aj relikvie sv. arcibiskupa Mikuláša, svätého Jána Pavla II., blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča, Vasiľa Hopka, Teodora Romžu, rehoľného kňaza mučeníka Metoda Dominika Trčku, ktoré sú inštalované priamo v mozaikách. Ich autorom je o. Kamil Dráb CSsR.

Po sv. liturgii a prehliadke chrámu sme si prezreli miniskanzen drevených chrámov, ktorý sa nachádza v areáli farského dvora.  Ide o desať zmenšených makiet drevených chrámov – skvostov ľudovej sakrálnej architektúry z východného Slovenska.

Keď sme sa vo farskom bufete výdatne občerstvili, vybrali sme sa na horu – miesto zjavenia. Pokochali sme sa nádhernou prírodou, urobili na pamiatku fotky a už sme sa presunuli k autobusu, ktorý nás odviezol do Prešova. Tu nás čakala návšteva Prešovskej katedrály. V nej sa nachádzajú ostatky týchto blažených a svätých: Blahoslavený biskup-mučeník Pavol Peter Gojdič OSBM, Blahoslavený biskup-mučeník Vasiľ Hopko, Sv. Ján Krstiteľ, Sv. prvomučeník Štefan, Sv. Anastázia, panna a mučenica, Sv. Filip Néri, Sv. Anton Padovský, vyznávač a Učiteľ Cirkvi, Sv. Filoména, panna a mučenica. Taktiež sme mohli obdivovať vernú kópiu Turínskeho plátna. Na plátne sa nachádzajú nevysvetlené odtlačky a škvrny.

Naplnení novými poznatkami, zážitkami i skúsenosťami sme sa síce unavení, ale šťastní, vrátili do Košíc.

DSCF2140.jpg DSCF2135.jpg DSCF2121.jpg
DSCF2088.jpg DSCF2089.jpg DSCF2081.jpg
DSCF2079.jpg DSCF2075 (2).jpg DSCF2044 (2).jpg
DSCF2036.jpg DSCF2021 (2).jpg DSCF2032.jpg
DSCF2030.jpg DSCF2078 (2).jpg DSCF2111 (2).jpg
DSCF2130 (2).jpg DSCF2107 (2).jpg DSCF2098.jpg